25 Ekim 2021

İstanbul’un değer kazanan ilçeleri belli oldu

Son 1 yıl içerisinde İstanbul’da satılık konut kategorisinde en çok artışın yaşandığı ilçeler sıralandı.

İSTANBUL (İGFA) – Endeksten elde edilen verilere göre son 1 yıl içerisinde satılık konut kategorisinde ortalama metrekare fiyatındaki en yüksek artış yüzde 117,41 ile Beykoz’da gözlemlendi. Beykoz’u yüzde 112,85 ile Sarıyer, yüzde 99,56 ile Avcılar, yüzde 77,63 ile Başakşehir ve yüzde 75,50 ile Üsküdar takip etti.

Hürriyet Emlak Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan, Beykoz ve Sarıyer’in 2020 yılında sürekli olarak değerlendiğini gözlemlediklerini kaydederken, “Bu iki ilçede satılık konut araması son 5 yılın en yüksek seviyesini pandemi sürecinde gördü. Mayıs ve haziran aylarında bu aramalar zirve noktaya ulaştı. Talebin bu kadar fazla olması da bölgedeki fiyatları yükseltti. İstanbullular evlerinde kaldığı bu süreçte doğaya ve denize daha yakın olmak istedi, özellikle sahile yürüme mesafesindeki semtler dikkat çekici oldu. Bu iki ilçede de bahçeli villaların satış rakamlarında yüzde 100’ün üzerinde artışlar gördük. Ayrıca son zamanlarda yaşanan depremler de az katlı yaşama teşvik edici oldu” dedi.

İstanbul’un ilçelerindeki kiralık konutun seyrinin de değerlendirildiği Hürriyet Emlak Ocak 2021 Endeksi’ne göre son 1 yıl içerisinde en büyük değişim yüzde 109 ile Bağcılar’da yaşandı. Geçtiğimiz yıl ortalama metrekare fiyatı 13 TL olan Bağcılar’da 1 yıl içerisinde bu rakam 28 TL’ye yükseldi. Son 1 aylık değişimin de değerlendirildiği endekse göre, kiralık konutlarda Bağcılar yüzde 12’lik artışla ilk sırada yer aldı. Geçtiğimiz ay kiralık konutların ortalama metrekare fiyatı 25 TL iken bu ay bu rakamın 28 TL’ye yükseldiği gözlemlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir