26 Ekim 2021

İYİ Parti gençlerden Bursa Uluabat’ta inceleme

İYİ Parti Gençlik Kolları üyeleri, 1971 yılında sulak alanların korunmasına ilişkin imzalanan Ramsar Sözleşmesi’ne 1998 yılında dahil edilen Bursa Uluabat Gölü’ne incelemelerde bulundu.

BURSA (İGFA) – İYİ Parti Gençlik Politikaları Çevre ve Ekoloji Başkanlığı, Bursa’da bir çok göçmen kuşa ev sahipliği yapan ve 1971 yılında sulak alanların korunmasına ilişkin imzalanan Ramsar Sözleşmesi’ne 1998 yılında dahil edilen Uluabat Gölü’ne incelemelerde bulundu.

İnceleme gezisine TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, GİK Üyeleri Müberra Çakır ve Hasan Toktaş, Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, İYİ Parti Gençlik Politikaları Başkanlığı MYK Başkanları, Yalova İlçe Yöneticileri, Bursa İl ve İlçe Yöneticileri katılım sağladı. 

İYİ Parti Gençlik Politikaları Başkanı Berna Sukas,  Ramsar Sözleşmesi gibi uluslararası anlamda koruyuculuğu benimseyen sözleşmelerin ülkemiz için büyük önem taşıdığını ifade etti. Sulak alanların korunmasına ilişkin imzalanan sözleşmenin ülkemizde Bursa Uluabat Gölü dahil olmak üzere 13 sulak alanı kapsadığını dikkati çeken Sukas, “Dünyadaki yalnızca sayılı ekolojik çeşitliliğin, doğa güzelliğinin olduğu bir ülke değil; canlıların ve endemik türlerin yaşadığı bir ülkeyiz. Bu sözleşmeler doğamızı ve ekolojik çeşitliliğimizi korumak adına atılan adımların en önemli kapsamını oluşturuyor. Bu yüzden gerek uluslararası gerekse ulusal sözleşmelerle sulak alanlarımızın korunması adına adımlarımızı güçlendirmeli, doğamıza daha fazla sahip çıkmalıyız” dedi.
“TEDBİRLER GEÇ OLMADAN ALINMALI”

Bursa Uluabat Gölü’ndeki incelemelere katılan İYİ Parti GİK Üyesi Müberra Çakır ise su kuşlarının ekolojik olarak sulak alanlara bağımlı olan kuşlar olduğuna dikkati çekerek, sürdürülebilirlik çalışmalarının iyi yapılması, takibinin de hassasiyetle üzerinde durulması gerektiğini söyledi.

Sulak alanların önemini fark ederek tedbirlerimizi geç olmadan alınması yönünde hem fikir olan İYİ Partililer, Gençlik Politikaları Başkanlığı tarafından gerçekleşen incelemeler sonrasında ilgili kurumlarla paylaşmak üzere rapor hazırlayacaklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir