26 Ekim 2021

Aydın’da inşaat sektörü kan kaybı yaşıyor

Türkiye’de konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması inşaat sektörünü olumsuz etkiledi. Aydın’da inşaat sektörüne hizmet eden Mustafa Kaçar konut kredisi faiz oranlarının yüksek olmasının alım gücünü düşürdüğünü, buna bağlı olarak sektörü de sekteye uğrattığını söyledi.

Ramazan AYDEMİR (AYDIN MAGAZİN)

Aydın’da inşaat sektörü konut kredi faiz oranlarının yüksek olmasından olumsuz etkileniyor. İnşaat sektörünü değerlendiren Sursan Metal A.Ş. Efor Çelik Kapı Operasyon Müdürü Sorumlusu Mustafa Kaçar, konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi inşaat sektörümüzü olumsuz etkilediği gibi vatandaşların da alım gücünün düştüğünü söyledi. Maliyetlerin yükseldiğine dikkati çeken Kaçar, “Müteahhitler projeyi bitirip evi satıncaya kadar kazandığı para yaptığı inşaatın maliyeti oluyor. Nerde bu kâr? Enflasyon ve maliyet hesabında kaybolup gitmiş” dedi.

“ÇÖZÜM İSTİKRAR”

Birçok müteahhittin faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı yeni projelere başlamadığını belirten Kaçar, değerlendirmelerini şöyle sürdüdü:

“Faizler yüksek olunca evin satılıp satılamayacağının muamması var.Bugün oturabileceğin eli ayağı düzgün ayrı mutfaklı düzgün 2+1 bir ev 350 bin lira, 3+1 ev 500 bin lira olmuş. Site içerisinde havuzluydu, peyzajıydı, otoparkıydı dediğin zaman 650, 700 bin liranın altında daire yok. Yüksek olan konut kredisi faiz oranları ve maliyetlerle bu evler nasıl alınacak? Devletimiz konut kredisi faiz oranlarını 0,64’te çekmişti ve yeniden 1,40’ın üstüne çıktı. Devletin konut kredisi faizlerini yeniden düşürmeli ve bunu sabitleyip istikrarlı bir şekilde sürdürülmeli. İstikrar olmadıktan sonra, faiz oranları 0,50’ye düşürülse de sadece o günü kurtarır. Bu istikrarı oturduğumuz zaman millet ev alır, satar ve bundan korkmaz”.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir