19 Ekim 2021

Aydın’da ‘soyut heykel’ tartışması

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi Barış Altıntaş, AK Partili Kadın Meclis Üyesi Neşe Menderes’in ‘soyut heykel’ yarışması üzerinden yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi. Altıntaş, “Bundan sonra kadınların yüzüne nasıl bakacak merak ediyorum” dedi.

Uğur ESER (AYDIN MAGAZİN)

 Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından kadın erkek eşitliğine dikkat çekmek amacıyla düzenlenecek olan ‘soyut heykel’ yarışmasının yankıları sürüyor.

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında AK Partili Kadın Meclis Üyesi Neşe Menderes’in ret oyu vermesi üzerine başlayan tartışmalara CHP’li meclis üyesi Barış Altıntaş da dahil oldu. Menderes’in yaptığı açıklamaları eleştiren Altıntaş, “Bizler kadın-erkek eşitliğine, ne yazık ki artışına dahi engel olunmaya kadın cinayetlerine, 8 Mart’a vurgu yapmak isterken, “hayır”a kalkan elleri, şehrimizin tüm Türkiye’de “kadın”a hayır diyen AKP muhalefetiyle anılmasına neden oldu” dedi.

“KADIN HER ŞEYDEN DAHA DEĞERLİ”

Açıklamasında AK Partililere Sakarya’daki bal kabağı heykelini hatırlatan Altıntaş; “Bakınız AK Parti belediyesi Sakarya, şehrin tam da göbeğine dev bir “bal kabağı” heykeli koymuş. Şimdi vız vız vızıldayan bu partililere sormak istiyorum: ‘Bu kabak soyut mudur, somut mudur?’ Bu kabak somutsa bunun tatlısı yapılır mı? Sanata destek vermeye çalıştığı anlaşılan belediyeniz bu dev kabakla Sakarya halkına hangi subliminal mesajı vermektedir?” diyerek sorularını yöneltti.

Altıntaş, “AK Parti her ne derse desin, ne yaparsa yapsın bu şehirde her zaman kadın adı yüceltilecek, daha da yukarı taşınacak. Ancak AKP’li meclis üyeleri bundan sonra kadınların yüzüne nasıl bakacak merak ediyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir