4 Aralık 2021

İzmit’te dev proje için ilk adım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sil baştan düzenleyeceği İzmit Yürüyüş Yolu için 31 Mart Çarşamba günü ihaleye çıkmaya hazırlanıyor.

KOCAELİ (İGFA)- Kocaeli’de tarihi ve kültürel mirasa sadık kalınarak yeniden düzenlenecek olan Yürüyüş Yolu için 31 Mart Çarşamba günü ihale yapılacak. Dev proje tamamlandığında cazibe merkezi haline gelecek olan İzmit Yürüyüş Yolu, Kocaeli’den ve çevre illerden misafirlerini ağırlayacak.

Geçtiğimiz Eylül ayında yapılan lansman programında konuşan Kocaeli Büyükşehir Başkanı Tahir Büyükakın, insanların mutlu bir şekilde yürüyecekleri odak noktaları oluşturacaklarını vurgulamış, vatandaşların ve özellikle de esnafların sıkıntı yaşamaması için projenin en kısa sürede tamamlanacağını söylemişti.

HÜRRİYET CADDESİ TRAFİĞE KAPATILACAK

Yepyeni bir Yürüyüş Yolu yapacak olan Büyükşehir Belediyesi, söz konusu bölgede kot farkını indirip araç yollarını yükseltilerek eşit seviyeye getirecek. Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılırken Cumhuriyet Caddesi’nde trafik akışı daha kontrollü bir şekilde trafiğe açık olacak. 

Esnafın mağdur olmaması için çalışma üç etaplı olarak gerçekleştirilecek. Öncelikle esnafın durumu gözetilerek kaldırımlar hızlı bir şekilde yapılacak. Daha sonra gece-gündüz çalışılarak projenin 8 ay gibi kısa bir zamanda tamamlanacak. Yük indirme-bindirme için düzenlemeler yer alan projede ambulans ve itfaiyenin geçiş güzergahı da bulunacak. Yürüyüş Yolu’nda kamusal alan 26 bin metrekareden 36 bin metrekareye çıkarılacak. Fevziye Camii, Yeni Cuma Camii ve Meslek Lisesi önleri 3 ana ve 3 alt odak olarak belirlendi. Meslek Lisesi önündeki kısımda Hereke desenli bir yer kaplaması olacak.

AĞAÇLAR VE TARİHİ DOKU KORUNACAK

Projede ağaçların ve tarihi dokunun korunmasına özellikle dikkat edilecek. Yürüyüş Yolu’na kaldırılabilir sergi alanları yerleştirilecek ve vatandaşların dinlenebileceği alanlar oluşturulacak. Çocuk alanları oluşturarak ailelerin burada daha fazla vakit geçirilmesi sağlanacak. Ücretsiz Wi-Fi sunulan çalışma ve dinlence alanları oluşturulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir