3 Aralık 2021

Babacan: “Cumhurbaşkanı kendiyle çelişiyor”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Hakkari İl Kongresi’nde konuştu. Babacan, “Kürt meselesini yeniden dirilttiğiniz için özür dileyin” dedi.

HAKKARİ (İGFA) – Partisinin ilk olağan genel kurulu için Hakkari’ye giden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, genel kurulda partililere seslendi. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Babacan, hükümeti eleştirdi. 

“HÜKÜMETİN DIŞ POLİTİKASI YOK”

“Bu hükümet için dış politika ifadesini kullanmıyorum çünkü politikaları yok” diyen Babacan, “Dış ilişkiler diyorum. Dış politika demek; diplomasi, siyasi diyalog, konuşmak, problemleri barışçıl yöntemlerle çözmeye gayret etmek demektir. Dostları çoğaltmak, düşmanları azaltmak demektir. Bizler ayrıldıktan sonra dış politika tamamen dar bir ideolojik perspektifle yürütülüyor. Cumhuriyet tarihinin ‘Başka ülkelerin iç siyasetlerine karışmama’ ilkesi vardı, çiğnediler. Başka bir ülkede sorun olduğu zaman ‘tarafları uzlaştıralım’ demiyorlar. Hemen kolları sıvıyorlar, başlıyorlar yumruk atmaya. Kime denk gelirse” diye konuştu. 

“VAKTİ KENDİ ÇELİŞMEKLE GEÇİYOR”

“Cumhurbaşkanı’nın vakti kendiyle çelişmekle geçiyor” diyen Ali Babacan, “Kongre salonuna koca harflerle ‘güven ve istikrar’ yazmışlar. Daha kendilerine bile güvenmiyorlar. Biz onlara nasıl güvenelim? Kaybolan bakanın trolleri de diğer bakana saldırıyor. Bir bakan çıkıyor, ‘Şu zaman şu kadar aşı gelecek’ diyor ama söylediği kadar aşı söylediği tarihlerde gelmiyor. Sosyal medya hesabından maske, mesafe, temizlik diyen bakanlara karşın, Cumhurbaşkanı lebalep kongre yapmakla övünüyor. Bir de tarımı bitiren bir bakan daha var. Aslında hepsi tek bir kişinin söylediğine bakıyor. Onun da vakti ömrü kendi kendiyle çelişmekle geçiyor” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hukuksuzluk ve fakirleşmedeki istikrardan gurur duyup duymadığını da soran Babacan, “İşsizlik istikrarlı bir şekilde artıyor. Hayat pahalılığı artıyor. Bu tablo Sayın Erdoğan’ı eseri. Şimdi soruyorum; Sayın Erdoğan, bu eserinizle gurur duyuyor musunuz?” dedi. 

Hükümete tavsiyelerde de bulunan Babacan, “Duvarlara, pankartlara, panolara büyük harflerle ‘özür diliyoruz’ yazın. Mesela seçme ve seçilme hakkını gasp ettiğiniz halkımızdan özür dileyin. Kürtçe’yi yeniden ‘bilinmeyen bir dil’ yaptığınız için, bu milleti yarı yolda bırakıp, Kürt meselesini yeniden dirilttiğiniz için özür dileyin. KHK’larla işlerine son verdiğiniz ve yargı kararına rağmen işine iade etmediğiniz vatandaşlarımızdan özür dileyin. Keyfî kararlarınız yüzünden fakirleşen milletimizden özür dileyin” çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir