17 Ekim 2021

Bursa gençliğine Koronavirüs uyarısı

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, genç nüfusun kurallara uymasının Coronavirüs pandemisinin kontrolü açısından önemli olduğunu belirtirken, ” Onlara büyük görev düşüyor” dedi.

BURSA (İGFA)- Coronavirüs’ün, yaşlılar için çok daha büyük bir tehlike oluşturduğu bilinen bir durum olsa da genç nüfus, gerek iş hayatı gerek sosyal hayatta daha fazla yer aldığından gün içerisinde virüsü yayabilecek ortamlara daha fazla maruz kalabiliyor.  Genç nüfusta özellikle sosyalleşme veya arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirme isteği, kurallara uyulmadığı zaman virüs yayılımına zemin hazırlıyor. Bu kapsamda Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, gençlere yönelik uyarılarda bulundu.

DUYARLILIK BEKLENTİSİ

Alınan önlem ve yapılan kısıtlamalarda temel amacın salgının yayılımının durdurulması olduğunu dile getiren Dr. Yavuzyılmaz, “Gençlerimizin sosyalleşmeye ya da spor yapmaya ihtiyaçları olsa da maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaları gerekiyor. Salgınla mücadelede süreç uzadıkça gençlerimizin tehlikeyi göz ardı edebildiğini gözlemliyoruz. Kalabalık mekânlarda ‘Herkes burada ise demek ki tehlike yok’ algısı olabiliyor. Bu çok yanlış bir tutum. Gençlerimizden bu konuda daha duyarlı olmalarını bekliyoruz” dedi.

GENEL AŞILAMA ZAMAN ALACAK

Toplumun genelinin aşılanmasının biraz daha zaman alacağını, bu yüzden tehlikenin geçmediğini vurgulayan Dr. Yavuzyılmaz, “Sosyal hayatta değil, çalışma hayatında da kurallara sıkı sıkıya uyulması gerekiyor. Özellikle evlerinde yaşlı ya da riskli grupta yer alan aile fertleri bulunan gençler, sevdikleri için kurallardan taviz vermemeli” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir