22 Ekim 2021

‘Cacabey’ önerisine Kırşehir’den destek

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milli Uzay Projesi Tanıtım Toplantısında “Gelin Türk uzay yolcularına Türkçe isim bulalım” çağrısına ‘Cacabey’ ismini öneren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye destek verdi.

KIRŞEHİR (İGFA) –  Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, uzaya gönderilecek astronota ‘Cacabey’ ismi önerisine destek verdi. Başkan Öztürk, Kırşehir’de önemli tarihi yapılardan biri olan Cacabey Gökbilim Medresesi’nin 1272 yılında Cacabey tarafından matematik, fen ve astronomi eğitimi verilen bir medrese olarak yaptırıldığını hatırlatarak, burasının astronomi eğitimi veren ilk merkezlerden biri olduğunu söyledi.

2014 yılında UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’ne alınan Cacabey Gökbilim Medresesi’nin atalardan bir emanet olarak miras kaldığını anlatan Kırşehir Esnaf  ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, “Kırşehir’e büyük eserler bırakan ve bilime böylesine değer veren Cacabey isminin, uzaya gönderilecek olan astronota verilmesini Kırşehirliler olarak istiyor ve Bahçeli’yi bu düşüncelerinden ötürü destekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir