22 Ekim 2021

CHP’li Milletvekili Ağbaba’dan ‘Malatya Yama Dağı’ takibi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 2011 de temeli atılan bugüne kadar milyonlar akıtılan Yama Dağı Kayak Merkezi’nin 10 yıldır hizmet vermeyi beklediğini ifade ederek, “Bu merkez AK Parti’nin Malatya turizmine verdiği önemi gösteriyor” dedi.

MALATYA (İGFA) – Malatya’da Hekimhan’ın en yüksek zirvesi olan Yama Dağı’nın 2 bin metre yükseltisine 2011 yılında inşa edilmeye başlanan Kayak Merkezi’nin halen tamamlanmaması eleştiri konusu oldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Vali Ağbaba, tesisin tamamlanma sürecinin yol çalışmaları dolayısıyla durulduğunu öne sürerek, 2021 yılı kış sezonunda da merkezin hizmet vermemesinin  AK Parti’nin Malatya turizmine verdiği önemi gösterdiğini söyledi. Mekanik sistemlerin tam anlamıyla kurulmadığı tesisin bu yıl da Malatyalılara ve çevre illerden gelecek turistlere hizmet vermemesinin üzüntü verici olduğunu kaydeden Ağbaba,”Malatya’dan insanlar başka şehirlerdeki kayak merkezlerine giderken, Malatya merkezine birkaç saat uzaklıktaki tesislerin boş bekletilmesi doğru değil” dedi.

NE BİTMEZ YOLMUŞ

Ağbaba ayrıca, AK Partili milletvekillerinin ve Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Ekim ayında yaptıkları açıklamada 30 kilometrelik kayak merkezi yolunun 20 kilometresinin tamamlandığını ancak 10 kilometrelik kısmın yapımının bitirilerek sezona yetiştirileceği söylenmesine rağmen kayak merkezi yolunun bitirilememesini eleştirdi.

Yapılacak yolun sadece kayak merkezine gidecekler için değil, 300 yıldır bölgede yaylacılık hizmeti veren binlerce kişi için de önem taşıdığını ifade eden Ağbaba, “Başta Drijan aşireti olmak üzere bölgedeki binlerce kişinin yaşadığı, hayvancılık yapılan, hayvansal ürünlerin üretilip satıldığı Yama Dağı’na büyük zorluklarla ulaşmaya çalışan üreticilerin bu çilelerine de son verecek yolun bir an önce bitirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir