4 Aralık 2021

Denizli’nin değerleri geleceği ile buluşacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Valiliği ve Denizli Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan işbirliği protokolü ile kent müzesi olacak taş binaları inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Denizlimizin ilk kent müzesini şehrimize kazandıracağız” diyerek, kentin değerlerinin geleceği ile buluşacağını söyledi.

DENİZLİ (İGFA) – Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Denizli Valiliği ve Denizli Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Denizli Kent Müzesi olması planlanan eski endüstri meslek lisesinde (taş binalar) incelemede bulundu.

Burada yaptığı açıklamada, Cumhuriyetin erken döneminde yapılan yapının uzun süre Endüstri Meslek Lisesi olarak hizmet verdiğini anlatan Başkan Zolan, yeni okulların yapılmasıyla meslek lisesinin başka alanlara taşındığını ifade etti.

“Günümüz geçmiş ile koptuğunda anlamsızlaşabiliyor ve köklerinden kopabiliyor” diyen Başkan Zolan, “Gençlerimize geçmişi aktarmamız gerekiyor. Bunun da en önemli araçlarından birisi müzelerdir. Denizlimizin bu güzelliklerini gençlerimize ve geleceğe aktarabilmenin gayreti içerisindeyiz. Yakın zamanda başlayacağımız restorasyon ile birlikte burayı Denizlimizin hizmetine sunacağız” diye konuştu.

Denizli’nin bir turizm kenti olduğunu, kentin yılda 2,5 milyonun üzerinde turist ağırlandığını kaydeden Başkan Zolan, 2 bin 570 metrekare kapalı alana sahip olacak kent müzesinde Cumhuriyet döneminden Osmanlı’ya, Denizli’nin mutfak kültüründen Denizli efelerine kadar birçok değer yer alacağını bildirdi. Müzede; hane kültürü canlandırma odaları, Denizli mutfak kültürü, Milli mücadelede Denizli, Denizli’nin ileri gelenleri, Denizli’nin ilkeleri, Denizli tarihi, Atatürk’ün büyük Ege gezisi, Geç Osmanlı – Erken Cumhuriyet döneminde bölgede tarım, sanayi, ekonomi ve sosyal hayat, Denizli efeleri, Denizli el sanatları, Osmanlı’dan günümüze dokuma, kumaşçı dükkanı, geçmişten günümüze Denizli geleneksel zanaatlar, ticari hayat, Denizli evleri, Denizli mimarisi ve Denizli’nin simgeleri gibi onlarca değer Denizli Kent Müzesi’nde sergileneceği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir