19 Ekim 2021

Ekrem İmamoğlu: Partizanlığı söküp atacağız

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, itfaiyeye 50 kadın personel alacaklarını ifade etti. Adayların sınav heyecanını paylaşan İmamoğlu, “30 bin kişi, e-devlet üzerinden başvuru yaptı. Kimseye ne yaşamını, ne de partisini sorduk. Partizanlığı tamamen söküp atmanın içerisindeyiz. Ve bunu başaracağız. Bu liyakat yolculuğu devam edecek” dedi.

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 50’si kadın olmak üzere, toplam 250 itfaiye eri alımı için e-devlet üzerinden ilana çıktı. Yoğun ilgi gören ilana, toplam 29 bin 238 kişi başvurdu. Aranan şartları sağlayan 6 bin 688 kişiden, bin 7’si yazılı sınava davet edildi. Yazılı sınava giren 632 adayın tamamı için Yenikapı Miting Alanı’nda spor parkuru oluşturuldu. Bu adaylardan 250’si, spor parkurunda gösterecekleri performanslarına göre İBB İtfaiyesi bünyesine alınacak. Adayları yalnız bırakmayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kadın adayların spor parkurunda yaptıkları mücadeleye tanıklık etti. İBB Genel Sekreter Yardımcıları Murat Yazıcı ve Yılmaz Öztürk ile İtfaiye Daire Başkanı Remzi Albayrak’ın eşlik ettiği İmamoğlu, adayları, “Güçlü kadınlar, hoş geldiniz” sözleriyle selamladı.

KUCAĞINDA BEBEĞİYLE ŞANLIURFA’DAN KATILDI

Sırasının gelmesini başka bir alanda bekleyen adaylarla da bir araya gelen İmamoğlu, onlara, “Akrabam yok değil mi aranızda? ‘Tanıyoruz’ diyen yok, değil mi aranızda? Unutmayın; emeğinizle ve kendi başarınızla buradasınız. Kazandığınızda da kendiniz olduğunuz için kazanacaksınız. Bu memlekette, hiçbir idarecinin lütfuna ihtiyacınız yok” sözleriyle seslendi. Bu sırada İmamoğlu, adaylar ve katılımcı yakınları arasında ilginç diyaloglar da yaşandı. Kucağında 6 aylık bebeği Aden Lina olduğu halde seçmelere katılan Kübra Alkan’ı gören İmamoğlu, itfaiye eri adayla sohbete girişti. Alkan, İmamoğlu’na, eşinin de itfaiye eri olduğunu ve seçmelere Şanlıurfa’dan katıldığını aktardı.

“KADIN VE ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİNİ HER ALANDA YAŞAMALI”

Ekrem İmamoğlu, ziyaretiyle ilgili değerlendirmeyi de spor parkuru çadırında yaptı. “İlk defa itfaiye kurumumuzda kadın çalışan da alacağız” diyen İmamoğlu, “Bizim için de çok heyecan verici. 250 kişi alınacak, kadınlar için 50 kişilik kontenjan ayırdık. Bir sonraki aşamalarda da ilave olarak, yaklaşık 500 kişi için, bakanlık onay verdi. Onunda sınavı 2021 içerisinde devam edecek. Bana göre kadın ve erkek fırsat eşitliğini her alanda yaşamalı. Yarın zabıta ilanlarımız da başlayacak. Göreceksiniz, orada da bu anlamda bir kontenjanımız olacak” dedi.

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekrem İmamoğlu, sosyal medyada dolaşan CHP İl Başkan Yardımcısı’nın işe alım süreciyle ilgili yaptığı açıklamaları içeren videoyla ilgili olarak, “İBB’nin son yıllarına, 10, 15, 20 yılına bir bakın. Hiçbiriniz, bir işe alım ilanı diye bir şey gördünüz mü?  İnsanlar ne yapıyorlarsa, karşısındakini kendisi gibi bilirler. Ne yazık ki bugüne kadarki siyaset süresince, geçmiş dönemlerinde partizanlığı her koridoruna soktular bu kurumun. Biz de bunu tamamen söküp atmanın içerisindeyiz. Ve bunu başaracağız. İşe aldığımız insanlar arasında her partiden kişiler var” dedi.
 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir