16 Ekim 2021

“KADINA KARŞI ŞİDDETİN, TACİZİN ARTIK SON BULMASINI İSTİYORUZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kilis Kadın Kolları İl Başkanlığı son günlerde kadına karşı artan şiddet olaylarından dolayı parti binasında basın açıklaması yaparak kadın cinayetlerinin son bulmasını istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kilis Kadın Kolları Başkanı Canan Çelebi; “Pandemi ile mücadele edilen 2020 yılı, kadınlar açısından çok daha zor bir yıl oldu en az 297 kadın katledildi, 161 kadın da şüpheli bir şekilde öldü. Aldıkları göstermelik cezalarla adeta sırtları sıvazlanan katiller, can almaya devam etti. Kadınlar, en çok ateşli silahlarla, evlerinde ve sokak ortasında öldürüldü. Ölüm, kadınlara hep en yakınlarından geldi. Kadını her defasında eve hapseden, itaat etmeye zorlayan zihniyet, katillerini de üretti. Kadınların ve çocukların hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyet ile ilk önce biz kadınlar hesaplaşacağız, çünkü asla ödün vermeyeceğimiz haklarımız var! Her gün yaşam çığlığını büyüten ve örgütlü gücüyle yeniden ayağa kalkan kadın mücadelesi var! Tercihimiz eşit, özgür, demokratik, adil bir yaşamadan yana… Cumhuriyet Halk Partisi kadın kolları olarak; Türkiye’nin her bir köşesinde örgütleniyoruz hızla artan kadın üyelerimizle, her geçen gün sesimizi çoğaltıyoruz. Şiddet gören, yalnızlaştırılan kadın ve çocuklara Yaşam Hak Destek hattımızla ulaşıyoruz onlara “Yalnız değilsin biz varız” diyoruz. Kadın dernekleri ile kenetlenerek, örgütlü mücadelemizi de büyütüyoruz ve dün bir günde üç kadın katledildi. Rakamlardan değil insan hayatından bahsediyoruz.

Eski sevgili tarafından canice boğazı kesilip sonrada yakılarak öldürülen Akademisyen Aylin Sözer’in öz evladı tarafından pompalı silahla öldürülen Vesile Dönmez’in 38 ayrı suçtan sabıkalı bir eş tarafından öldürülen Selda Taş’ın ailelerine öncelikle baş sağlığı diler, insanlık dışı bu vahşetin en ağır şekilde cezalandırılmasını için Cumhuriyet Halk Partisi kadın kolları olarak bu işin peşini bırakmayacağız. 2021 yılında dipten gelen bir dalgayla kadınların ülkemizin kaderini değiştireceğine inanıyoruz. Hepinizi en içten dileklerimizle selamlıyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir