3 Aralık 2021

KVKK’na kayıt yükümlülüğü uzatıldı!

Siber suçlar pandemi ile hızla artarken Türkiye’de kişisel verilerin korunmasına yine erteleme geldi. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, sicile kayıt yükümlülüğü için belirlenen süre yıl sonuna kadar uzatıldı.

BURSA (İGFA) – Türkiye’de veri güvenliği için 7 Nisan 2016’da yürürlüğe giren ‘6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun’ pandemi dolayısıyla çok daha önemli hale geldi. Kanuna uyum için işletmelere verilen süre, Resmi Gazete’nin bugün (16 Mart 2021) yayımlanan sayısı ile bir kez daha ertelendi.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu kararına göre, yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon liradan çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ile yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilançosu 25 milyon liradan az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen süre 31 Aralık 2021 tarihi olarak belirlendi.

Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu veri sorumlularının da sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen süre 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatılmasına oybirliğiyle karar verildi. Söz konusu karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir