22 Ekim 2021

Mardin Şehidini Uğurlardı

Irak’ın kuzeyinde Gara bölgesinde şehit edilen 13 kişinin arasında yer alan şehit polis memuru Vedat Kaya için Mardin’de tören düzenlendi.

MARDİN (İGFA) – Şakir Nuhoğlu Camii’nde düzenlene cenaze törenine İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Mardin Valisi Mahmur Demirtaş, Emniyet Müdürü Mühittin İlker emir, Ak Parti Milletvekili Cengiz Demirkaya, il Başkanı Faruk Kılıç, İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, Şehit Polis memuru babası Şehmus Annesi Emine Kaya ,silah arkadaşları ve vatandaşlar katıldı.

Törene katılan İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş,Vedat Kaya’nın annesi Emine Kaya’nın yanına giderek başsağlığı dileğinde bulundu.

Tören, şehit polis için yapılan saygı duruşuyla başladı. Törende, daha sonra şehidin özgeçmişi okundu. Bu sırada, törene katılan şehit polis Vedat Kaya’nın annesi, babası ve yakınlarının ayakta durmakta güçlük çektiği görüldü. Uzun süre gözyaşı döken şehidin annesi ve babası ile yakınları, gözyaşlarına hakim olamadı. Törene katılan vatandaşlar ise terör örgütü PKK’ya tepki gösterdi. “Kahrolsun PKK, Ya Allah Bismillah Allah’u Ekber” şeklinde sloganlar attılar.

Daha sonra Mardin Müftüsü Ali Hayri Çelik tarafından , şehit polis memuru Vedat Kaya için dua okudu. Şehidin kılınan cenaze namazı ardından polislerin omuzlarına alınarak cenaze arabasına konuldu. Şehit Polis Vedat Kaya Şehitlik Mezarlığında toprağa verildi.

Şehit Polis Vedat Kaya İstanbul’da polis memuruyken Muş’ta kardeşinin düğün konvoyuyla memleketine döndüğü sırada Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yol kesen terör örgütü tarafından kaçırıldı. 6 yıldır Terör örgütü PKK’nin elinde bulunan Vedat Kaya Gara’da bir mağarada bulunan 13 Türk vatandaşı ile birlikte teröristler tarafından kurşunlanarak şehit edildi. Mardin’de yaşayan Vedat Kaya’nın babası Şehmus Kaya, 529 gündür Diyarbakır’da HDP önünde evlat nöbeti sırasında oğlunun şehit olduğu haberini almıştı. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir