4 Aralık 2021

Osmanlı yazmaları, Saraybosna Brçko’da görücüye çıktı

Bosna Hersek’in Brçko Özerk Bölgesinde “Osmanlı Yazmalarında Brçko” adlı el yazması sergisinin açılışı yapıldı.

BOSNA HERSEK (İGFA) – T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivlerinin katkıları ile Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü ve Brçko Belediyesi tarafından “Osmanlı Yazmalarında Brçko” adlı düzenlenen sergide 29 el yazması görücüye çıktı.

Brçko Belediye Başkanı Esed Kadric, T.C. Saraybosna Büyükelçiliği temsilcisi, Brçko Kamu kayıtlar müdürü, Meclis Başkanı, medya mensupları ve Brçko halkının katılımıyla gerçekleşen açılışta, Brçko Belediye Başkanı Esed Kadric, Brçko için çok büyük öneme sahip olan bu sergiyi açan Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür etti.

Saray Bosna Yunus Emre Enstitüsü yetkilisi Ersin Akbulut, Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki tarihi ve kültürel en önemli irtibatları ortaya koyacak kaynağın arşivler olduğunu belirtti. Yunus Emre Ensitüsü olarak Bosna Hersek’in birçok şehrinde benzer sergiler açacaklarını ifade eden Akbulut, “Bu sergilerin başlangıcının Brçko olmasından dolayı ziyadesiyle memnunuz. Bundan sonraki dönemde Brçko da birbirinden farklı ilgi çekici birçok etkinliğin planlamasını yapmaktayız” dedi.

Bu arada Osmanlı dönemine ait 1664 – 1878 yılları arasını kapsayan Brçko bölgesiyle ilgili beratlar, fermanlar, resmî yazışmalar ve devlet görevlilerinin bölgeye atanmasına ait el yazmalarından oluşan Brçko Belediyesi’ndeki sergi 26 Mart’a kadar ziyarete açık kalacağı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir