17 Ekim 2021

Sivas’ta yerel esnaf zorda!

Sivas’ta açılan dev zincir marketlere karşı mücadele etmekte zorlanan yerel esnaflar, bu duruma pandemiden kaynaklanan sıkıntılar da eklenince kepenk kapama noktasına geldi.

SİVAS (İGFA) – Raflarında hemen her şeyi zincir marketlere karşı direnemeyen esnaflar pandeminin etkilerini hissetmeye devam ederken, beyaz eşyadan uçkur lastiğine kadar her şeyi satan AVM’lere karşı mücadele ediyor.

Sivas’ta yerel esnafla birlikte vatandaşlar da ruhsat verenlere tepki göstererek, rahatsızlıklarını dile getirdi. Yeterli park yerlerinin olmamasına rağmen her köşede mantar gibi çoğalan zincir marketlerden dolayı sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden esnaflar, “Belediyemiz, yerlerinin müsait olup olmadığına bakmadan  hemen hepsine ruhsat vermiş. Başka ilçelerde 1 yada 2 tane bulunurken ilçemizde bunlardan 7 adet var.  Böyle giderse dükkanlarımıza kepenk indireceğiz” dedi. Yerel yöneticiler ile Ankara’daki idarecilerden de duyarlılık göstermelerini beklediklerini ifade eden esnaflara, vatandaşlar da destek verdi. Zincir marketlerde rafta yazan fiyatlarla kasadaki fiyatların birbirini tutmadığını öne süren vatandaşlar, alışveriş yapıldığında raf fiyatı ile fiş fiyatlarının karşılaştırmalarını istedi. 

Öte yandan Sivas’ta teşkilatı bulunan siyasi parti temsilcileri ise yerel esnafların marketlere karşı mücadelelerinde tek ses oldular.  Her geçen gün küçülmeye giden ve kepenk kapatan esnaf sayısında artma olduğunu ifade eden siyasi partilerin temsilcileri ise, yerel esnafın bu konuda desteklenmesi ve ayakta kalması için yöre halkının da alışverişlerinde daha fazla yerel esnafı tercih etmesini istedi. Siyasiler, “Kazancının tamamını merkezlerine transfer eden ile 2-3 kişilik istihdamdan başka katkısı olmayan dev zincir marketlerin karşısında, her kazandığı kuruşu yaşadığı ilçeye harcayan yerel esnafın yaşatılması bir zorunluluk olarak kabul edilmelidir. Yerel esnaftan yapılan alımlarla yereldeki büyümeye katkı sağlanmalıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir