3 Aralık 2021

Tarihi otelden çevreci ve doğal yakıt sistemi

Mardin’de bulunan yaklaşık 7 asırlık Meridin Butik Oteli, tarihi dokuya zarar vermemek için mısır küspesi ile marangoz atıklarından elde edilen ve ‘pelet’ denilen kapsül şeklindeki doğal yakıt kullanıyor.

MARDİN (İGFA) – 40 bin TL harcayarak, yakıt sistemi kuran otel sahibi, ısıtma sisteminde çevreci sistem ile 1 ton peletten 5 kilo kül elde ediyor. Elde edilen külü ise ağaçlara ve çiçeklere gübre olarak kullanılıyor. Kokusu ve dumanı olmayan yakıt sistemi hem otelini ısıtıyor hem de ekonomik olarak tasarruf ediyor.

Meridin Oteli Müdürü Nejbir Kaya, Mardin’in tarihi dokularına ve çevreye zarar vermemek için otele çevre dostu yakıt sistemi kurduklarını belirterek, ” 1 ton peletten 5 kilo kül elde ediyoruz. Hem otelimizin sıcak su ve ısıtma problemini çözdük hem de elektrik ve kalorifer yakıtından yüzde yüz tasarruf ettik. Buradaki en büyük avantajımız, doğayı korumamız” dedi.

Mardin’in tarihi dokusuna zarar vermemek için bu yakıtı tercih ettiklerini belirten otel müdürü Nejbir Kaya, ısıtma ihtiyacını bu yakıtla sağladıklarını söyledi.

‘DOĞAL GAZ VE KÖMÜRE GÖRE DAHA EKONOMİK’

Çevreye ve tarihi dokuya zarar vermeyen ürün kullandıklarını ifade eden Kaya, “Geriye kalan külü de çiçek ve bitkiler için gübre olarak kullanıyoruz. Ağaçlara ve bitkilere faydalı gübre haline geliyor. Duman çıkarmıyor ve çevre dostu. Doğal gaz ve kömüre göre hem daha ekonomik hem de daha ekolojiktir. Türkiye’de yeni olduğu için pek bilinmiyor. Peleti Diyarbakır’ın Bismil ilçesinden temin ediyoruz. Tonunu bin 200 TL’ye alıyoruz. Normalde bildiğimiz gibi kalorifer ve doğal gazlarda atık buhar ve hava olur. Burada bizim en büyük avantajımız, doğal olduğu için herhangi bir duman söz konusu değil. Doğaya zararlı hiçbir etkisi olmuyor. Aynı şekilde bizim için de çok rahat bir sistemi var. Yaklaşık 1 ton peletten 5 kilo kül elde ediliyor. Buradaki en büyük avantajımız, doğayı korumamız. Bu ürünü herkese de tavsiye diyorum. Pelet, inşaat kalıpçılarının atık maddeleri, mısır küspeleri ve marangozların atıklarıyla fabrikada sıkıştırılarak elde ediliyor. Bu madde pelet kazanında işlem görerek, sıcak suyu borulara aktarıp, otelimizin sıcak su ihtiyacını ve ısınma ihtiyacını karşılıyoruz. Doğal gaz ve elektriğe yüksek fatura ödemekten kurturduk” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir