19 Ekim 2021

Yarım asırdır Bursa İznik’te demir dövüyor

Bursa’nın İznik ilçesinde sıcak demir ustası Necip Saraç, yarım asırdır mesleğini aşkla sürdürüyor. Saraç, “Bir lokma ekmek yiyebiliyorsam bu mesleğe borçluyum” dedi.

BURSA (İGFA) – İznik Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen “Yaşayan İznik Hazineleri” belgeselleri kapsamında Sıcak Demir Ustası Necip Saraç’ın hayatı ve zanaatı ele alındı. Yarım asrı devirmiş kişilerin hayatlarını  belgeselleştiren İznik Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Biriminin“Yaşayan İznik Hazineleri” projesinde bu kez sıcak demir ustası Necip Saraç (62), icra ettiği demircilik zanaatını anlattı. 

1959 yılında İznik’in Tacir Mahallesi’nde dünyaya gelen Necip Saraç, 11 yaşında çırak başladım mesleğinde 50 yıldır sıcak demir ustalığı yaptığını belirterek, “Bizler bununla büyüdük. Çocuklarımızı bu meslekle okuttuk. Ailemizin geçimini bu meslekle kazandık ve kazanmaya devam ediyoruz” dedi.

Ustalığının inceliklerini paylaşan Necip Saraç, çıraklıkla devam eden birkaç yılın ardından babasının kendisine dükkan açtığını anlattı. “Rızkımı, geçimimi buradan sağlıyorum. Emekliliğimi de bu meslek sayesinde kazandım. Bu zanaatı devam ettirmek için hala mücadele ediyorum” dedi. Yaptığı işle gurur duyduğunu söyleyen Saraç, “Bu meslekler yok olmasın. Bu mesleklerle uğraşanlar aç kalmaz, ailesinin geçimini her zaman sağlarlar” mesajı verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir